Тиждень безбар’єрності
З метою привернення уваги суспільства до потреби створення доступного середовища та рівних можливостей для всіх громадян, підвищення обізнаності про рішення та реформи у контексті формування безбар’єрних просторів, сервісів та інформації, а також сприяння розвитку культури поваги та гідності Міністерством культури і стратегічних комунікацій спільно з Мінрозвитку і Радницею уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності заплановано проведення Національного тижня безбар’єрності з 19 по 25 травня 2025 року.
Надаємо інформаційні повідомлення щодо роз’яснень культури безбар’єрності, а саме:
-
довідник безбар’єрності - Мова поваги. Гайд безбар’єрних подій - коли можна творити події де зручно всім без винятку. Альбом безбар’єрних рішень - коли можна будувати нове без бар’єрів (https://bf.in.ua/);
-
керівництво з використання дизайн системи безбар’єрності (https://barrierfree.crevv.com/);
-
рекомендації щодо викладення інформації суб’єктами владних повноважень у форматах, що забезпечують доступність її сприйняття (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1046-2023-%D1%80#Text);
-
типові рішення щодо використання кольорів та дизайну оформлення комунікації в рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні до 2030 року (https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/rekomendacziyi-brendbuk.pdf)
Безбар’єрнiсть складається з 6 основних напрямків:
1. Фізична безбар’єрність
Безбар’єрність — це коли ти можеш вийти з дому й не боятись першого бордюру. Коли міський простір — не виклик, а запрошення.
Безбар’єрність — це коли ти можеш рухатись, не думаючи, що саме зупинить тебе на наступному кроці. Твоє місто має бути для тебе — не лише на словах.
2. Інформаційна безбар’єрність
Безбар’єрність — це коли ти можеш зрозуміти написане з першого разу. Бо доступна мова — це прояв поваги, а не спрощення.
Безбар’єрність — це коли ти можеш не витрачати сили на розшифрування — бо інформація має бути зрозумілою одразу.
3. Суспільно-громадянська безбар’єрність
Безбар’єрність — це коли ти можеш бути частиною суспільства, не підлаштовуючи себе під його уявлення про “норму”. Бо сильна громада — це різна громада.
Безбар’єрність — це коли ти можеш брати участь у суспільному житті на рівних. Коли твої думки важливі незалежно від того, чи ти говориш уголос,
жестами чи через екран.
4. Освітня безбар’єрність
Безбар’єрність — це коли можеш навчатися в будь-якому віці. Коли школа, університет, онлайн-курс — відкриті для всіх, хто хоче знати більше.
Безбар’єрність — це коли ти можеш вчитися незалежно від віку, стану здоров’я чи формату навчання. Знання мають бути відкритими для всіх.
5. Цифрова безбар’єрність
Безбар’єрність — це коли ти можеш бути онлайн на рівних умовах. А не залишатися осторонь через незручний чи непродуманий інтерфейс.
Безбар’єрність — це коли ти можеш бути частиною цифрового світу — не залежно від віку, досвіду чи стану здоров’я.
6. Економічна безбар’єрність
Безбар’єрність — це коли можеш працювати, коли хочеш. І коли тебе оцінюють за справу, а не за вік, стать чи стан здоров’я.
Безбар’єрність — це коли ти можеш працювати, бо маєш хист, знання та бажання, а не “відповідний профіль”. А роботодавець дивиться на твій фах і твій досвід, а не лише стать та вік.